en

Wyspa Słodowa

Wyspa Słodowa
Wyspa Słodowa
Wrocław
627 m od centrum
Wyspa Słodowa we Wrocławiu - niewielka wysepka na Odrze w obrębie wrocławskiego Starego Miasta, w sąsiedztwie mniejszych nieco od niej Wyspy Bielarskiej i Wyspy Młyńskiej. Oddzielona od Wyspy Młyńskiej wąskim ciekiem, połączona z nią małym Mostem Słodowym, a z Wyspą Bielarską - dwudziestometrowym Mostem św. Klary, pozostałością po znajdujących się kiedyś na obu jego końcach Młynach św. Klary. Pierwszy z nich - własność zakonu klarysek - wybudowano w 1242, a drugi - franciszkanów św. Jakuba - w 1275. Po pewnym czasie ten drugi również stał się własnością zakonu św. Klary, stąd ich nazwa.

Obie wyspy nazywane były pierwotnie Bielarska Tylna (Hinterbleiche) i Bielarska Przednia (Vorderbleiche, dzisiejsza Słodowa). Nazwa pochodziła od cechu bielarzy płótna, którzy działali w tej okolicy. Teren wysp był własnością zakonu św. Klary od średniowiecza, kiedy pozostawały poza obrębem murów miejskich, poprzez osiemnastowieczną rozbudowę fortyfikacji na prawym brzegu Odry, aż do roku ok. 1807-10, kiedy fortyfikacje rozebrano, a same wyspy przeszły na własność miasta. Wówczas również wybudowano żelazne mosty pomiędzy wyspami i rozpoczęto zabudowę mieszkalną wysp. Część Wyspy Słodowej pozostawała jednak aż do końca lat 30. niezabudowana, urządzano na niej m.in. sportowo-rekreacyjne schroniska dla młodzieży.

Wyspa Słodowa jest ulubionym miejscem wypoczynku dla Wrocławian i tłumnie odwiedzane przez turystów. Imponujące sąsiedztwo zespołu wysp, położonych w historycznie najstarszej części miasta, przesądza o atrakcyjności tego miejsca.Co roku urządza się tutaj majówki i studenckie imprezy związane z hucznymi obchodami Juwenaliów, w czerwcu natomiast Wrocławianie tłumnie uczestniczą w obchodach Nocy Świętojańskiej.

Ogólne

Godziny otwarcia

Dziś: 6-24 Więcej

pn-nd 6-24
Mniej

Multimedia

Zobacz także