en

Mityczny Wrocław

Odległość: 6.0 km
Czas trwania: 3:00h
Trudność: Łatwa
Początek trasy 866 m od centrum
Często mówi się, że "Wrocław posiada 1000-letnią historię i tylko 50-letnią tradycję". Dopiero po upadku komunizmu, powoli, dzięki coraz liczniejszym publikacjom, felietonom w prasie oraz własnym poszukiwaniom wrocławian, mity i legendy dawnego Breslau, Wratislavii, Vratislavia zaczęły na powrót gnieździć się w świadomości mieszkańców.

Opowieści o Kluskowej Bramie, Mostku Pokutnic czy Kamiennej Głowie oswajają miasto i przywracają współczesnym wrocławianom poczucie historycznej ciągłości i więzi z dawnymi, nie tylko polskimi, mieszkańcami stolicy Dolnego Śląska.
Ale historia nie znosi pustki, dlatego też brak dawnych podań przez blisko pięćdziesiąt lat po wojnie, nowoosiedleni mieszkańcy zrekompensowali sobie, tworząc własne legendy. Niesamowite historie o podziemnym mieście, krasnoludkach, czy ekscentrykach, przemierzających ulice Wrocławia, zakorzeniły się w zbiorowej świadomości, składając się na miejską mitologię.

Zapraszamy na wycieczkę śladami najstarszych ludowych podań, sensacji z dawnych lat, jak i najmłodszych, mniej i bardziej prawdziwych, opowieści związanych ze stolicą Dolnego Śląska. To mity i legendy, więc nie będziemy się przesadnie przejmować ich prawdziwością...

Projekt realizowany przez Biuro Sportu, Turystyki i Rekreacji UM Wrocławia
Opracowanie trasy: Jacek Ratajczak
Zdjęcia: Bartosz MazurkiewiczNaszą wędrówkę rozpoczniemy w miejscu, od którego przygodę z Wrocławiem zaczyna większość turystów – na Dworcu Głównym:

Obiekty na trasie

Zobacz także