en

Pałac Królewski - Muzeum Historyczne

Pałac Królewski - Muzeum Historyczne
ul. Kazimierza Wielkiego 35
50-077 Wrocław
253 m od centrum
Muzeum Historyczne jest oddziałem Muzeum Miejskiego. W 2008 roku muzeum z Ratusza przeniesiono do gruntownie wyremontowanego Pałacu Królewskiego. Pałac jest jednym z najważniejszych zabytków Wrocławia oraz centrum wystawienniczym, gdzie w przestronnych salach prezentowana jest wystawa „1000 lat Wrocławia”. Muzeum Historyczne gromadzi i udostępnia zabytki z zakresu historii i sztuki dotyczące dziejów Wrocławia, wyroby rzemiosła artystycznego oraz ikonografię Wrocławia w tym grafiki, ryciny i fotografię. W skład zbiorów muzeum wchodzą kolekcję dokumentów i druków ulotnych, plakatów, sztandarów. Unikatowa jest kolekcja ilustrująca historię wrocławskich teatrów. Muzeum Historyczne jest miejscem licznych wystaw czasowych oraz organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, sesji naukowych i wykładów

W Pałacu Królewskim mieści się też oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia - jest Muzeum Sztuki Medalierskiej, które specjalizuje się w gromadzeniu zbiorów medalierskich i falerystycznych. Zbiory liczą 50 tysięcy medali, medalionów i plakiet, oraz orderów, odznaczeń i odznak. Najliczniejszą część zbiorów tworzą dzieła polskie lub z Polską związane, od wieku XVI do współczesności.

Bezpłatnie można zwiedzać

W Muzeum Historycznym za darmo można zwiedzać ekspozycję „1000 lat Wrocławia”. W ramach ekspozycji zgromadzono ponad 3000 obiektów ilustrujących dzieje Wrocławia od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne.  Można też zwiedzać Komnaty Królewskie. Na kompleks królewskich apartamentów rezydencjonalnych składa się sześć starannie odrestaurowanych pokoi m.in. rokokowy pokój Fryderyka II Wielkiego. Do obejrzenia jest też unikatowy Pokój Beyersdorfów – dobrze zachowane świeckie wnętrze mieszkalne z okresu baroku we Wrocławiu. Za darmo zwiedzać też można ekspozycję „Sztuka Wrocławia 1850-1945” – ukazuje ona na przykładzie dzieł artystów związanych z Wrocławiem ponad 100 lat twórczego rozwoju wrocławskich szkół plastycznych oraz prywatnych pracowni malarskich i rzeźbiarskich.

Godziny otwarcia

Dziś: 10-17 Więcej

pn 0-0, wt-pt 10-17, sb-nd 10-18
Mniej

Multimedia

Zobacz także